Zespół policystycznych jajników to choroba, która dotyka znaczną część społeczeństwa w naszym kraju. Jego objawy często nie są wyraźne, jednak znacząco potrafią utrudniać życie i odbierać dobre samopoczucie. Na czym polega ta przypadłość i jak się ją leczy?
Zespół policystycznych jajników – czym jest i jak się objawia?
Zespół policystycznych jajników, nazywany w skrócie PCOS to hormonalne zaburzenie, które ma wpływ na nieprawidłowe funkcjonowanie jajników. W badaniu stwierdza się powstanie na nich licznych pęcherzyków, w których chociaż komórka jajowa dojrzewa, to nie wydostaje się do jajowodu – w efekcie uniemożliwiając zajście w ciążę. Pęcherzyki te obumierają, zamieniając się w torbiele. Do najczęściej spotykanych objawów tej choroby należą rzadkie i nieregularne miesiączki, a czasami nawet ich brak. Kobiety narzekają na długi czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowe, podczas którego występują zmiany nastroju, bóle piersi oraz wzdęcia. PCOS utrudnia też zajście w ciąże oraz powoduje wytwarzanie dużej ilości androgenów, które nasilają problemy skórne, łojotok, łysienie, a nawet powodują zarost na twarzy. Kobiety z PCOS mają skłonność do tycia – jest to szczególnie otyłość typu centralnego.
PCOS – diagnoza i leczenie
Zespół policystycznych jajników rozpoznaje się podczas zwykłego badania USG dróg rodnych. Dodatkowo można wykonać badanie hormonalne krwi, sprawdzając między innymi stężenie wolnego testosteronu i androstendionu. Jak wygląda leczenie tej przypadłości? Najważniejsze jest znalezienie i usunięcie przyczyn zaburzeń hormonalnych. W tym celu stosuje się terapię hormonalna, która ma długotrwały charakter – lekarze zalecają przyjmowanie leków antyandrogenowych lub specjalnie dobranych tabletek antykoncepcyjnych. Do innych metod leczenia należy stymulacja jajeczkowania, laparoskopowe nakłuwanie torbieli czy operacja. Dodatkowo pomocne jest zadbanie o odpowiednią dietę – w tym ograniczenie węglowodanów oraz zwiększenie spożycia warzyw i owoców – oraz regularna aktywność fizyczna.