Prognozy demograficzne wyraźnie wskazują, że polskie społeczeństwo się starzeje – starszych osób przybywa, a dzieci rodzi się coraz mniej. Sytuacja ta sprawia, że każdego roku coraz więcej osób korzysta z domów opieki – niektórych zmuszają do tego okoliczności, a inni uważają, że to o wiele lepsze rozwiązanie niż opieka nad seniorem na własną rękę. Jakie są podstawowe zadania tego typu instytucji?
Podstawowe zadania domów opieki
Domy opieki to placówki przeznaczone dla osób w starszym wieku lub niepełnosprawnych. Miejsca, które spełniają wysokie standardy i gwarantują całodobową opiekę często są najlepiej przystosowane dla seniorów, pozwalając im na godne i komfortowe życie, mimo upływu lat. Dlaczego wiele osób decyduje się pozostawić swoich bliskich właśnie w takiej placówce?
Profesjonalne domy opieki zapewniają kompleksowe wsparcie doświadczonych i wykwalifikowanych opiekunów – to coś, o co trudno w domowym zaciszu. Umiejętni i przeszkoleni pracownicy wspierają swoim podopiecznych w podstawowych czynnościach życiowych i załatwianiu spraw osobistych czy też pielęgnacji. Całodobowa opieka obejmuje również dostęp do wielu specjalistów oraz nadzoru lekarza rodzinnego. Seniorzy mogą korzystać z rehabilitacji i fizykoterapii, dzięki temu, że domu opieki są bogato wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Wszystko to znajduje się w pobliżu, więc podopieczni chętnie z tego korzystają.
Dom starców Łódź: demencjastarcza.pl
Odpowiednio przystosowane budynki
Placówki dla seniorów muszą spełniać konkretne wymagania, między innymi pozwalać na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się czy wykonywanie innych, codziennych obowiązków. Nie znajdziemy tam schodów, ciasnych przejść czy progów, które zazwyczaj występują w większości domów. W budynku znajduje się telewizja, dostęp do prasy, a nawet raz na jakiś czas zapewniane są różnego rodzaju wieczorne rozrywki. Są one zlokalizowane w spokojnej i cichej okolicy – nierzadko blisko jeziora lub parku, dzięki czemu podopieczni mogą cieszyć się spokojem i bez przeszkód zaznawać relaksu.