Przed Tobą ogromne wyzwanie, jakim jest budowa domu? Z pewnością nasuwa Ci się mnóstwo pytań i wątpliwości – szczególnie, jeżeli masz do czynienia z budową swojego pierwszego domu. Już na etapie wykonywania projektu należy podjąć sporo ważnych decyzji, szczegółowo analizując swoje potrzeby i preferencje. Jakie kwestie są najważniejsze i co należy przemyśleć na samym początku?

Co przemyśleć przed rozpoczęciem budowy domu?

Na samym początku należy zastanowić się, jakiego domu potrzebujemy. Istnieje wiele różnych typów domów – mogą być parterowe, z użytkowym poddaszem czy też piętrowe. Nierzadko posiadają garaż czy też piwnice. Aby podjąć dobrą decyzję warto zapoznać się z gotowymi projektami budynków oraz przeanalizować swoje oczekiwania – można je nawet wypisać na kartce. Co warto uwzględnić w takich notatkach? Na przykład, ile pokoi chcemy mieć oraz czy przydałyby się dodatkowe pomieszczenia takie jak pralnia, garderoba czy gabinet. Niemałe znaczenie ma to styl życia – lubimy gotować w domu, więc chcielibyśmy mieć dużą kuchnie czy może wolimy stołować się na mieście? Duże znaczenie ma również koszt wykonania danego projektu – na cenę ma wpływ nie tylko jego powierzchnia, ale wiele innych elementów, na przykład na jakim planie ma być pobudowany dom, jaki powinien mieć dach, ogrzewanie oraz wentylację. Na koszt całej inwestycji wpływa także sposób budowy oraz zastosowane technologie – dom może być szkieletowy, murowany lub prefabrykowany.

Polecamy: www.sprawnawentylacja.pl

Jakie ogrzewanie wybrać – przegląd propozycji

Ogrzewanie to jeden z najważniejszych elementów domu w naszym kraju – sezon grzewczy w Polsce trwa niemal pół roku. Decydując się na konkretne rozwiązanie warto wziąć pod uwagę jego dostępność, wygodę obsługi, niezawodność czy też koszty eksploatacyjne i inwestycyjne. Jedną z najchętniej wybieranych opcji jest gaz ziemny – niestety, nie każdy może pozwolić sobie na takie ogrzewanie, ponieważ wymaga obecności gazociągu w pobliżu działki. Rozwiązaniem, od którego powoli się od chodzi jest węgiel, który nie tylko negatywnie wpływa na środowisko naturalne, ale też jest bardzo kłopotliwy w użytkowaniu. Natomiast nowoczesną i coraz chętniej wybieraną propozycją są pompy ciepła – istnieje ich kilka rodzajów. Wyróżnić można pompę gruntową, która jest nieco droższa w montażu, ale pozwala na ekonomiczne ogrzewanie nawet bardzo dużych domów oraz pompę wodną i powietrzną. Te dwie ostatnie propozycje nie wymagają rozkopywania działki, są oszczędne ekologiczne oraz bardzo łatwe w użytkowaniu.