Meble medyczne znacząco różnią się od tych wykorzystywanych w środowisku domowym. Stanowią niezbędne wyposażenie szpitali, przychodni medycznych, gabinetów lekarskich, zakładów opieki lub sanatoriów. Muszą wyróżniać się znakomitą jakością oraz być funkcjonalne. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę mebli, zaprojektowanych wyłącznie z myślą o placówkach medycznych. Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Szafki medyczne

Szafki i szafy medyczne, które różnią się rozmiarem oraz konstrukcją to uniwersalne wyposażenie szpitali i placówek medycznych. Wyposażone w drzwiczki i szuflady pozwalają na przechowywanie leków, urządzeń medycznych i dokumentów. Produkowane są z wysokiej jakości materiałów – na przykład ze stali kwasoodpornej. Mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia, ograniczające dostęp osób niepowołanych. Wśród tego rodzaju mebli znajdują się duże szafy laboratoryjne oraz szafki wiszące, umieszczane nad blatami.

Stoliki medyczne

Blaty, pulpity i stoły to niezbędne meble medyczne stanowiące wyposażenie każdej placówki o charakterze medycznym. Muszą być wykonane z materiału odpornego na zabrudzeniach i łatwego w czyszczeniu – na przykład z ceramiki. Często są regulowane lub obrotowe – dzięki czemu usprawniają pracę personelu medycznego i czynią ją bardziej bezpieczną oraz komfortową.

Biurka do gabinetu medycznego

Biurko lekarskie to niezwykle ważny element każdego gabinetu medycznego. Musi być wyposażone w przestronny blat, na którym zmieści się monitor i klawiatura – w dobie elektronicznych recept oraz konsultacji online jest to niezbędne wyposażenie. Gdy biurko posiada pojemne szufladki z kontenerami, pozwala na utrzymanie porządku i lepszą organizację pracy.

Meble specjalistyczne

W zależności od danej placówki medycznej niezbędne jest również specjalistyczne wyposażenie – czyli gotowe stanowiska pracy. Mogą to być stoliki do poboru krwi lub opieki nad niemowlętami. Gabinety lekarskie wyposażone są w fotele ginekologiczne lub laryngologiczne. Do mebli medycznych zaliczają się też kozetki i parawany.