Wielu z Was pewnie zastanawia się, jaka broda jest dla niego odpowiednia. Nierzadko spoglądamy na bujny zarost hollywoodzkich gwiazd i decydujemy się podążać śladami sław. Okazuje się jednak, że bywa to zgubne. Mamy różne kształty twarzy, a więc pasują nam różne stylizacje zarostu. By „oswoić” nieco temat, przedstawię Wam odpowiedni zarost dla Waszego typu twarzy.

Zacznijmy od omówienia kształtów:

– twarz owalna – charakteryzuje się zaokrągleniem blisko czoła i brody, najszerszym miejscem są kości policzkowe;

– twarz kwadratowa – cechuje się mocno zarysowanymi kwadratowymi kątami szczęki, szeroką linią żuchwy, niskim czołem;

– twarz okrągła – w przeciwieństwie do kwadratowej nie ma wyraźnych kantów, zaokrąglone kąty twarzy (broda, kości policzkowe) oraz „pełne” policzki;

– twarz prostokątna – jest dłuższa niż szersza, czoło nierzadko wysokie, charakterystyczny szeroki, kanciasty podbródek.

Dla twarzy owalnej idealne są wąsy: typu Chevron, charakteryzujący się zachodzeniem na górną wargę; wąs w kształcie podkowy zwrócony ku brodzie oraz klasyczny, przycięty nad górną wargą. 3-dniowy zarost również prezentuje się ładnie na takiej twarzy.

Dla kwadratowej polecamy:  bródkę wokół ust tworzącą z wąsami koło, zarost na szlachcica z charakterystycznym paskiem zarostu na brodzie oraz kozie bródki.

Do typu okrągłego najlepiej pasują zarosty typu: Balbo, czyli broda bez bokobrodów, kotwica z spiczastą bródką i wąsami oraz broda typu a la Van Dyke, w którym kozia bródka nie jest połączona z wąsami.

Dla twarzy prostokątnej sprawdzają się długie bokobrody połączone z wąsem, typu „rewolwerowiec”, polegający na rozszerzającym się ku dołowi bokobrodom z wąsem w kształcie podkowy; charakterystyczny zarost u raperów  z wąskim paskiem zarostu biegnącym wzdłuż brody i szczęki oraz pojedynczy pasek włosów pod wargą

Każdy z powyższych typów zarostu możemy sami wystylizować w domowym zakątku. Warto jednak zaopatrzyć się w odpowiednie materiały – przede wszystkim porządną maszynkę z wieloma nasadkami, konieczna będzie również pianka do brody. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, to warto zgłosić się do dobrego barbera, który dobierze odpowiedni styl dla naszego typu twarzy.