Większość osób zdaje sobie sprawę, że radca prawny podobnie jak adwokat, jest zawodem udzielającym pomocy prawnej – co obejmuje między innymi sporządzanie opinii, konsultacje lub porady. Nie każdy jednak wie, co w praktyce należy do jego obowiązków. W jakich sytuacjach warto więc zwrócić się o pomoc do radcy prawnego?

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to osoba, która ukończyła 5-letnie studia prawnicze i zdobyła tytuł magistra, a następnie dodatkowo odbyła 3-letnią aplikację radcowską zakończoną egzaminem. Podobnie jak adwokat, radca prawny zobowiązany jest do zachowywania informacji uzyskanych od swojego klienta w tajemnicy. Jeżeli występowałby w sądzie w roli świadka, może odmówić udzielania zeznań, gdyby groziło to zdradzeniem tajemnicy zawodowej.  Chociaż uważa się, że radca prawny i adwokat to dwa różne zawody, ich kompetencje w praktyce są bardzo podobne. Różnicą jest natomiast kolor togi – radcy posiadają niebieską, a adwokaci zieloną – oraz sposób zatrudnienia. Radca prawny – w przeciwności do adwokata, który musi dzielić kancelarię adwokacką lub być samozatrudniony – może świadczyć usługi na umowę o pracę.

Jakie usługi świadczy radca prawny?

Radca prawny może udzielać pomocy prawnej spółkom, osobom prawnym i fizycznym. W jej zakres wchodzą takie dziedziny prawa jak spadkowe, karne, rodzinne, upadłościowe, cywilne, administracyjne lub dotyczące nieruchomości. Radca prawny zajmuje się obsługą przedsiębiorstw, jeśli chodzi o zawieranie umów z kontrahentami, windykację należności czy udzielanie informacji odnośnie stosunków pracownik a pracodawca. Z usług radcy prawnego mogą korzystać osoby prywatne – między innymi w przypadku rozwodu, separacji, dziedziczenia majątku czy spraw związanych z władzą rodzicielską i alimentami.

Z radcą prawnym można zarówno nawiązać stałą współpracę – co często jest praktyczne w przypadku przedsiębiorstw, jak i omówić jedynie konkretną sprawę. Kancelaria radców prawnych Łódź może specjalizować się w określonej dziedzinie prawa – na przykład w prawie pracy i handlu lub prawie rodzinnym.