Finezyjne lampy dekoracyjne wpisują się w styl tylko niektórych wnętrz. Ponadto ich światło może być niewystarczające. Szukając nienachlanej alternatywy – źródła światła, które jest jasne, ale nie oślepia, konsumenci zwykle natrafiają na oprawy świetlne. Jakie wyróżniamy i czym się charakteryzują?

Oprawy do wbudowania to tak zwane „lampy – oczka”. Są to reflektory o niewielkiej średnicy, które są w całości zabudowane. Umieszcza się je w suficie podwieszanym, kartonowo-gipsowym lub montuje podtynkowo. Ich forma jest całkowicie ukryta. Istnieją modele nieruchome oraz z możliwością zmiany kąta świecenia. Są odpowiednie zarówno dla pomieszczeń suchych, jak i łazienek. Należy jednak wtedy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP. Do przestrzeni łazienkowych nadają się oprawy minimum IP21. Wiele modeli posiada również ochronę przeciwpożarową. „Oczka” występują w formach o bardzo zróżnicowanym zasięgu padania. Oprawy o kącie około 10 stopni oświetlają przestrzeń o promieniu 0,5 metra, natomiast najpopularniejsze modele – o wiązce 36-cio stopniowej – dają światło w okręgu o promieniu trzy razy większym. Zatem gdy oprawy wbudowane są oświetleniem głównym, zaleca się montować je co 80-150 centymetrów, w zależności od parametrów.

Oprawy natynkowe są umieszczane na powierzchni sufitu lub ściany. Co za tym idzie, są prostsze w montażu, gdyż nie wymagają wiercenia dziur. Mechanizm działania i kąt wiązki światła mają dość zbliżony do swoich zabudowanych odpowiedników. Oprawy natynkowe charakteryzują się jednak większą różnorodnością kształtów i kolorów. Z tego powodu są chętnie wybierane jako oświetlenie dodatkowe. Jako że są w pełni widoczne, mogą stanowić ozdobę wnętrza. Gdy przybierają formę reflektorów, zwykle oferują funkcję obrotu, co pozwala skierować oświetlenie w pożądanym kierunku.

Oprawy świetlne są świetna alternatywą dla tradycyjnych lamp. Mogą spełniać rolę oświetlenia głównego lub dekoracyjnego.  Dzięki swojej neutralnej formie, sprawdzą się w każdym wnętrzu.