W sklepach internetowych kupujemy już prawie wszystko – kosmetyki, lekarstwa, ubrania, obuwie, książki, wyposażenie domu, meble, a także instrumenty muzyczne. Po części, dlatego, że  nawyk zakupów dokonywanych w sieci został wyrobiony i nasilony w ostatnich latach, a po części dlatego, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne i komfortowe. Często bywa też, że cena z przesyłką jest mniejsza niż w sklepie stacjonarnym.

Zakup instrumentów przez internet może dziwić. Dla muzyka ważny jest dźwięk – podczas zakupów przez internet go nie usłyszymy. Dla muzyka ważny jest dotyk – przez internet nie sprawdzimy jakości wykonania instrumentu np. nabitych progów, siły potrzebnej np. do zapadnięcia klawiszy, nie sprawdzimy też wygody gry. Jeśli kupujemy kolejny instrument danej marki, znamy go, jest duże prawdopodobieństwo, że zakup będzie udany. Jeśli kupujemy w ciemno, ryzykujemy odsyłkę.

A jeśli podejmujemy to ryzyko? Na co zwracać uwagę przy zakupie instrumentów muzycznych przez internet?

  1. Sprzedający – bez względu na to, czy kupujemy instrument nowy czy też używany, warto zweryfikować sprzedawcę. Zakup w internetowym sklep muzyczny minimalizuje ryzyko otrzymania instrumentu innego niż na zdjęciu w ofercie czy niesprawnego.
  2. Sprawdzona marka – w zależności od posiadanego budżetu warto postawić na instrument nowy lub używany pochodzący od sprawdzonego producenta, który gwarantuje jakość, brzmienie i wygodę gry.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie instrumentu, którego nie znamy, sprawdźmy w internecie opinie innych użytkowników, posłuchajmy jak gra na filmikach umieszczonych na platformach, poradźmy się profesjonalistów. Najlepszym wyjściem jest jednak pójście do stacjonarnego sklepu, sprawdzenie instrumentu, a szukanie okazji w internecie i ostateczny zakup warto zostawić na koniec.