Systemy lamp szynowych to rozwiązanie kojarzone głównie z przestrzenią biurową lub sklepową. Ich praktyczność i ciekawy wygląd zainteresowały jednak projektantów i zapoczątkowany został trend umieszczania ich we wnętrzach mieszkalnych. Jakie wyróżniamy rodzaje szyn i co charakteryzuje to rozwiązanie?

Szyny dzielą się na jednofazowe i trójfazowe. Działanie systemu jednofazowego polega na tym, że wszystkie światła umieszczone na wspólnej szynie zapalają się jednocześnie. Natomiast punkty świetlne w systemie trójfazowym można pogrupować, najczęściej w 2 sekcje. Jest to wygodne dla większych wnętrz, gdzie umieszcza się dłuższą bądź bardziej rozłożystą szynę. Podzielenie reflektorków umożliwia większą kontrolę nad oświetleniem przestrzeni.

Dużym atutem lamp szynowych jest to, że dają możliwość dość sporej personalizacji. Po pierwsze – sama szyna może przybierać rozmaite kształty. Ułożyć ją można klasycznie, podłużnie, utworzyć kształt litery L bądź formę kwadratu. Ponadto same punkty świetlne również są dostępne w rozmaitych wersjach. Różnią się kolorami i stylem, zatem oświetlenie szynowe da się wkomponować do większości wnętrz.

Lampy szynowe świetnie sprawdzą się w formie oświetlenia głównego, funkcjonalnego lub dekoracyjnego. W projektach często pojawiają się wzdłuż półwyspów kuchennych i barków, nad stołem, biurkiem i w salonie. Mogą nadać bardzo ciekawy, industrialny i nowoczesny charakter. Ponadto, często wykorzystywane są w garderobach i łazienkach, dzięki możliwości dostosowania ułożenia reflektorków i skierowania ich w pożądanym kierunku. Wybierając lampy szynowe do przestrzeni łazienkowych, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry i wybrać model dostosowany do użytkowania w miejscach wilgotnych.

Lampy szynowe to ciekawy, czasem niemal awangardowy sposób na oświetlenie wnętrza mieszkania lub domu. Jako funkcjonalne punkty świetlne są stosowane od dawna, jednak umieszczenie ich w salonie lub kuchni to rozwiązanie, które stało się popularne dopiero w ostatnim czasie. Oryginalność i praktyczność sprawiają, że jest to opcja godna rozważenia.