Dobór odpowiednich artykułów gospodarstwa domowego do kuchni może przyprawić o ból głowy. Do dyspozycji mamy mnóstwo modeli, ale niezależnie od tego, na co chcemy się zdecydować, warto pamiętać o energooszczędności!

Nowoczesny sprzęt kuchenny wcale nie musi pobierać dużej ilości energii do działania. Aktualnie producenci coraz większy nacisk kładą na energooszczędność – dzięki niej można nie tylko zmniejszyć rachunki w gospodarstwie domowym, ale również wpływamy wtedy pozytywnie na naszą planetę i środowisko naturalne, ponieważ nie zużywamy tak wielu zasobów potrzebnych do wytworzenia prądu.

Energooszczędny sprzęt kuchenny jest dość łatwy o wyboru, ponieważ stosuje się wtedy odpowiednie oznaczenia – tak zwane klasy energetyczne na etykietach energetycznych. W Unii Europejskiej muszą posiadać ją wszystkie urządzenia AGD.

Na etykiecie możemy znaleźć oznaczenie klasy urządzenia – im jest ona wyższa, tym ma wyższą literę w alfabecie. Najbardziej energooszczędny sprzęt oznaczony jest jako A+++, natomiast najmniej literą D lub G zależnie od typu urządzenia. Nie musimy jednak kupować sprzętu A+++, ponieważ energooszczędne są też urządzenia A+ oraz A++, które mają niższe ceny.

Na etykietach energetycznych można znaleźć też informacje o rocznym zużyciu energii przez AGD, co też pomaga w ich porównaniu.