W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon samochodowych na zimowe, ale dwa komplety ogumienia posiada obecnie coraz więcej kierowców. Kiedy najlepiej zdecydować się na wymianę opon letnich na zimowe?

Stosowanie opon zimowych w chłodnym okresie ma wiele zalet. Tego typu ogumienie produkowane jest z innego rodzaju mieszanki gumy, która przystosowana jest do niższych temperatur. Dodatkowo, ich specjalna konstrukcja powoduje, ż lepiej radzą sobie na mokrej, zaśnieżonej czy oblodzonej drodze.

Chociaż dwa komplety opon to większy wydatek dla kierowcy, to jednak warto potraktować go jako inwestycję w większe bezpieczeństwo jazdy!

Data zmiany opon na zimowe

Gdy kierowca stosuje dwa komplety opon do swojego samochodu, wtedy bardzo często pojawia się pytanie – kiedy dokonać zamiany?

Zasadniczo, z wymianą opon na zimowe nie warto zwlekać. Wynika to zarówno z faktu, że zima może zdarzyć się nieoczekiwanie, a ponadto wtedy, gdy zostawimy ten obowiązek na później, możemy mieć problem ze znalezieniem wolnego terminu w serwisie.

Eksperci w dziedzinie motoryzacji wskazują, że wymiana opon letnich na zimowe powinna mieć miejsce wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7-8 stopni w godzinach, w których najczęściej się poruszamy.

Oczywiście, pogoda stale się zmienia, dlatego też takie temperatury mogą zdarzyć się zarówno na początku października, jak i listopada. W związku z tym najlepiej pomyśleć o wymianie opon właśnie w tym okresie – od października do listopada.

Wymiana opon – samodzielnie czy w serwisie?

Opony samochodowe można wymienić zarówno samodzielnie, jak również można skorzystać z usług serwisów samochodowych. Eksperci rekomendują, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych serwisów, które nie tylko mogą zamontować dla nas koła, ale również wykonają ich wyważenie i zbieżność.

Na samodzielną wymianę możemy zdecydować się wtedy, gdy posiadamy opony z felgami. Wówczas czynność ta nie jest skomplikowana, ale musimy uważać przy podnoszeniu pojazdu oraz przy odkręcaniu i zakręcaniu śrub, aby nie doprowadzić do awarii.