Najczęściej pierwsza wizyta u ginekologa ma miejsce w okresie nastoletnim. Zdarza się jednak, że dziewczynka może potrzebować pomocy tego specjalisty znacznie wcześniej. Kiedy warto udać się na wizytę do ginekologa dziecięcego?
Ginekolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń żeńskiego układu płciowego – rozrodczego. Ginekolog dziecięcy to lekarz, który specjalizuje się w ginekologii u najmłodszych dziewczynek, w tym także u niemowląt.
Jeżeli pojawiają się określone objawy, które mogą wskazywać na schorzenia układu płciowego u dziewczynki, należy skonsultować się z ginekologiem dziecięcym, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania oraz zalecić dalsze postępowanie.
Polecamy: gadmed.pl
Kiedy dokładnie należy udać się na wizytę do ginekologa dziecięcego?
Wizyta u ginekologa dziecięcego – wskazania
Pomoc ginekologa dziecięcego może być potrzebna już u najmłodszych dziewczynek, jeszcze w wieku niemowlęcym.
Do wizyty u ginekologa dziecięcego powinny skłonić nas wtedy różnego rodzaju niepokojące zmiany, na przykład zaczerwienienia, przebarwienia, upławy, powiększenie rozmiarów narządów płciowych, sklejenie warg sromowych.
U starszych, kilkuletnich dziewczynek mogą pojawić się także wskazania wynikające z dolegliwości bólowych. Konsultacji będzie wymagało także owłosienie pojawiające się na twarzy i klatce piersiowej dziewczynki, asymetria we wzroście piersi, nadmierny trądzik.
Gdy dziewczynka zaczyna miesiączkowanie, wskazaniem do wizyty będą także nieregularne miesiączkowanie, brak miesiączki, nadmierne krwawienia miesiączkowe oraz silne bóle.
Gdzie udać się do ginekologa dziecięcego?
Aktualnie usługi ginekologów dziecięcych dostępne są w całym kraju. Aby znaleźć specjalistę w tym właśnie zakresie, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej – po wpisaniu do niej słów „ginekolog dziecięcy” możemy dowiedzieć się, w których gabinetach można skorzystać z takich usług.
Konsultacje z ginekologami dziecięcymi odbywają się zarówno państwowo, na NFZ, jak również prywatnie. Czas oczekiwania na wizytę prywatną jest na ogół znacznie krótszy niż w przypadku wizyty na NFZ.