Gdy dziecko ukończyło przedszkole, rodzice stoją przed ważnym wyzwaniem, jakim jest wybranie odpowiedniej placówki edukacyjnej. Jest to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Co zrobić, aby uniknąć zmieniania szkoły, podczas roku szkolnego, ponieważ okazała się nieodpowiednim wyborem? Warto unikać kilku podstawowych błędów:

Ocenianie tylko po wyglądzie

Wiele szkół organizuje tzw. dni otwarte, podczas których rodzice i ich dzieci mogą udać się do danej placówki, aby poznać na jej temat więcej informacji. I chociaż pierwsze wrażenie jest istotne, nie powinno się opierać jedynie na nim. Warto pamiętać, że do takiego wydarzenia, szkoły potrafią przygotowywać się miesiącami, dlatego nie dziwi nas fakt, że wszystko prezentuje się doskonale. Nie wiemy jednak co oferuje placówka na co dzień. Dlatego przyszłą szkołę dobrze jest odwiedzić przynajmniej dwa razy – spokojnie poobserwować co się dzieje na przerwie oraz jak nauczyciele odnoszą się do uczniów. Niekiedy nawet rodzic może być obecny podczas lekcji. O opinię warto poprosić też rodziców, których dzieci uczęszczają do tej szkoły przez dłuższy czas. Czy jeżeli placówka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt oznacza, że dzieci będą się w niej doskonale rozwijać? Niekiedy właśnie tak jest, jednak nie można kierować jedynie najnowszą technologią. W wielu szkołach, które nie posiadają najnowszych komputerów i interaktywnych tablic, dzieci są inspirowane do działania i mają okazję poznawać świat. Dużo ważniejsze od wyposażenia sali, są interakcje między uczniami i nauczycielami.

Zadawanie zbyt mało pytań

Rodzice mają prawo zadawać wszystkie pytania odnośnie placówki, jakie przyjdą im na myśl – i nawet powinni to robić. O czym warto się więc upewnić? Między innymi jakie wykształcenie i doświadczenie mają nauczyciele, którzy będą zajmować się edukacja dziecka oraz jak można utrzymywać z nim kontakt. Należy też dowiedzieć się, czy szkoła organizuje zajęcia dodatkowe i wyrównawcze oraz czy można liczyć na pomoc logopedy, pedagoga i psychologa. O co jeszcze można pytać? Czy w szkole znajduje się stołówka i jakie posiłki są w niej podawane oraz świetlica, w której dzieci mogą spędzać czas. Wybierając szkołę warto jeszcze oszacować, ile czasu będą zajmowały dojazdy do niej. Niekiedy placówka o bardzo dobrych opiniach, ale znacznie oddalona od domu dziecka również nie będzie dobrym pomysłem. Codzienne dojazdy i wczesne wstawanie mogłyby przyczynić się do przemęczenia dziecka, a tym samym częstszych zachorowań.