Badanie krwi to jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Jest tanie, nieskomplikowane, ale niezwykle ważne. Lekarze zalecają, aby przynajmniej raz w roku oddać krew do badania. Dlaczego warto to robić?

Proste badanie, które potrafi ocalić życie

Stan naszej krwi bezpośrednio pokazuje, w jakiej kondycji znajduje się cały organizm. To proste badanie potrafi nam wskazać wiele schorzeń na bardzo wczesnym etapie. Nierzadko nie towarzyszą nam żadne objawy danej choroby, ale wynik badania krwi, który odstaje od normy, pozwoli nam podjąć odpowiednie działania. Co warto badać?

Jakie badania warto wykonać?

Wysoki cholesterol odpowiada aż za 5% wszystkich zgonów na całym świecie. Nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ nie daje żadnych objawów, a odpowiedzialny jest za rozwój miażdżycy – a tym samym może spowodować udar, nadciśnienie czy zawał serca. Warto połączyć badanie cholesterolu ze sprawdzeniem poziomu trójglicerydów.

Inną bardzo powszechną chorobą na świecie jest cukrzyca typu II. Według niektórych statystyk co 20 osoba ma już cukrzyce, chociaż nie zawsze o tym wie. Potrafi ona przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, jednocześnie uszkadzając narządy wewnętrzne. Gdy dowiemy się o chorobie, gdy jest już zaawansowana, niektóre zmiany są już nieodwracalne. Co warto więc robić? Regularnie kontrolować swój cukier.

Poziom żelaza i witaminy B12 to kolejne parametry, które należy badać regularnie. Morfologia pokaże nam, w jakim stanie znajdują się nasze czerwone krwinki i czy nie mamy anemii. Na badanie powinny decydować się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Anemia u mężczyzn po 50 roku życia może wskazywać na występowanie krwawienia utajonego, co jest jednym z objawów raka jelita grubego. Zatem nigdy nie powinno się jej lekceważyć.

Kolejnym bardzo cennym badaniem jest wskazanie stężenia CRP we krwi – czyli inaczej białka ostrej fazy. Parametr ten pokazuje, czy w organizmie nie występuje stan zapalny. Wysoki stężenie CRP towarzyszy wielu chorobom – na przykład niewydolności nerek, chorobie nowotworowej czy problemom z wątrobą.