Poduszki to element wyposażenia każdego domu – czy to w formie użytkowej, czy dekoracyjnej. Zdobią wnętrza i gwarantują komfort snu. W jaki sposób wybrać wypełnienie do poduszek, by te najlepiej pełniły swoją funkcję?

Wypełnienia naturalne stanowią najczęściej pierze lub puch. Często pojawiają się również mieszanki tych składników. Wypełnienie naturalne gwarantuje dobry przepływ powietrza. Ponadto dopasowuje się do kształtu głowy i jest stosunkowo miękkie. Niestety może mieć tendencję do zbrylania się, ugniatania. Może być też kłopotliwe w utrzymaniu w czystości lub powodować reakcje alergiczne.  Mimo tych wad, pierze nadal ma wielu fanów ze względu na niepowtarzalne właściwości jako wypełnienie do poduszek. Warszawa i okolice oferuje wiele hurtowni wypełnień przez co można zamówić ich różne rodzaje według swoich preferencji.

Wśród wypełnień syntetycznych panuje większa różnorodność. Ich wspólnym atutem jest przystępniejsza cena. Wyróżniamy kilka rodzajów materiałów sztucznych. Najpopularniejszy jest granulat pianki, czyli tak zwany śrut. Jest to rozdrobniona pianka poliuretanowa, zwykle pochodzi z odpadów tapicerskich. Nieco droższą, lecz lepszą jakościowo opcją jest czesanka bądź kulki silikonowe. Powstają one przez formowanie włókien poliestrowych pokrytych włókniną silikonową w małe kulki. Włókna przypominają puste w środku rurki, co gwarantuje dobry przepływ powietrza. Wypełnienie tego typu jest lekkie i odporne na odkształcenia i uszkodzenia. Posiadają właściwości termoregulacyjne. Są także – bez względu na producenta – w pełni antyalergiczne. Poduszki wypełnione kulkami silikonowymi są sprężyste i puszyste.

Wybór wypełnienia zależy od celu użytkowania poduszek – czy są one dekoracyjne, czy służą do spania. Istotny jest też stan naszego kręgosłupa, ewentualne zalecenia zdrowotne i preferencje. Wśród wypełnień syntetycznych jest większy wybór opcji prozdrowotnych. Natomiast niższej jakości syntetyki – na przykład śrut – nadadzą się do poduszek, których używamy jako dekorację.

Wypełnienie poduszek może znacząco wpływać na komfort snu i użytkowania, zatem warto przemyśleć swoje potrzeby i odpowiednio dobrać produkt.