Na początku swojej przedszkolnej kariery każde dziecko może mieć problemy z przystosowaniem się do nowej sytuacji. Co jednak powinniśmy zrobić wtedy, gdy pierwsze tygodnie nie przyniosły żadnej różnicy w postawie małego przedszkolaka?
Przedszkole to dla dziecka nie tylko szansa na poznanie nowych znajomych, ale również wsparcie w rozwoju. Nowe zajęcia to niosą ze sobą szansę na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, to także nowe wyzwania. Niestety, taka perspektywa nie podoba się wszystkim maluchom.
Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola?
Ile dzieci, tyle powodów. Przede wszystkim problemem są różne lęki, które pojawiają się przy zmianie otoczenia. Dziecko boi się, że zabraknie rodziców, obawia się kontaktu z innymi dziećmi, a także z pracownikami przedszkola.
Również powodem może być bunt – dziecko po prostu buntuje się przed chodzeniem do przedszkola, dlatego nie chce współpracować pod tym względem z rodzicami.
Naturalnie, każdemu przedszkolakowi mogą zdarzyć się również gorsze dni, gdy przedszkole nie wydaje się zbyt dobrym wyborem.
Co zrobić, aby przekonać dziecko do przedszkola?
W takim przypadku bardzo często działają najprostsze rozwiązania – stalowe nerwy oraz cierpliwość. Przedszkole powinno dla dziecka stać się stałym elementem dnia, dlatego też warto zadbać o to, aby weszło w codzienny harmonogram.
Także eksperci zalecają, aby spróbować zmienić nastawienie dziecka do przedszkola. Zamiast straszyć czy odpytywać, co zdarzyło się w przedszkolu, rodzic powinien wzbudzać w dziecku entuzjazm.
Gdy jednak żadne rozwiązania nie działają, w takim przypadku warto pomyśleć o wizycie u psychologa – być może problem niechęci dziecka do przedszkola jest bardziej złożony.
Warto wybrać się z dzieckiem na zajęcia adaptacyjne
Warto także wskazać, że bardzo dobrym wyborem może być przedszkole, które prowadzi zajęcia adaptacyjne – aktualnie organizuje je coraz więcej placówek.
W trakcie zajęć adaptacyjnych dziecko może zapoznać się bliżej z przedszkolem, przebywając w nim przez godzinę czy kilka godzin dziennie – także w obecności rodzica. Dzięki temu przyszły przedszkolak może przyzwyczaić się do nowej sytuacji, a tym samym lepiej zareaguje wtedy, gdy do przedszkola będzie uczęszczać codziennie.