Zespół wielotorbielowatych jajników, inaczej zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS jest schorzeniem dotykającym nawet do 10-15 proc. kobiet. Czym dokładnie jest PCOS?

Zespół policystycznych czy wielotorbielowatych jajników jest zaburzeniem endokrynnym, czyli związanym z układem hormonalnym, które dotyka nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym. Schorzenie to uznawane jest również za najczęstszą przyczynę niepłodności.

PCOS został po raz pierwszy rozpoznany przez amerykańskich lekarzy Irvinga F. Steina, Sr. i Michael L. Leventhala w 1935 roku.

Jak dochodzi do PCOS?

Dokładne przyczyny choroby nie są znane, ale rozpoznano szereg czynników, które mają wpływ na jej rozwój.

Do rozwoju zespołu policystycznych jajników dochodzi wtedy, gdy są one poddane działaniu dużych ilości hormonów męskich, w tym w szczególności hormonu DHEA-S lub testosteronu.

Także wpływ na rozwój choroby posiada wysoki poziom insuliny we krwi. Z tego też względu PCOS powiązany jest także z insulinoopornością, która może być również wtórna do otyłości.

Objawy zespołu policystycznych jajników:

  • nadmierne tycie
  • nieregularne, skąpe miesiączki
  • silne owłosienie na ciele
  • łysienie androgenowe
  • nasilony trądzik
  • wyższy poziom glukozy we krwi
  • nadciśnienie
  • problemy z zajściem w ciążę

Diagnostyka PCOS

W celu wykrycia schorzenia należy udać się do ginekologa. Podstawowe badania stosowane w diagnostyce zespołu policystycznych jajników to przezpochwowe USG oraz badania poziomu hormonów we krwi.

Gdy u kobiety diagnozuje się PCOS, wówczas jej jajniki są otoczone pęcherzykami, a także mogą być one powiększone.

Zespół policystycznych jajników – leczenie

Leczenie zespołu policystycznych jajników jest powiązane ze stanem zdrowia pacjentki.

W przypadku, gdy ma ona nadwagę lub otyłość, wówczas zaleca się schudnięcie. Zmniejszenie objawów daje także rzucenie palenia.

W leczeniu stosuje się także terapie hormonalne – najczęściej są to środki antykoncepcyjne, które pozwalają na wyregulowanie poziomu hormonów i zmniejszenie objawów tego schorzenia.