Głównym zadaniem uszczelki jest właściwe zabezpieczenie danej płaszczyzny przed przeciekami albo mieszaniem się różnych mediów. Dla uzyskania takiego efektu kluczowe jest wybranie właściwej uszczelki.

Jak dobrać odpowiednią uszczelkę?

W sprzedaży można znaleźć różne uszczelki, które wykonane są z wielu typów materiałów, a także posiadają różne kształty i wielkości. Tutaj pojawia się więc pytanie – jaka uszczelka będzie najlepsza do konkretnego miejsca?

Aby sobie na nie odpowiedzieć, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kształt płaszczyzny, która ma być uszczelniona, a także na warunki, w których uszczelka ma pracować. Na podstawie tych dwóch parametrów można następnie dobrać właściwe typy uszczelek.

Główne rodzaje uszczelek:

  • uszczelki płaskie – mogą posiadać wiele kształtów
  • oringi – okrągłe uszczelki, pierścienie uszczelniające
  • uszczelki krawędziowe – stosowane na krawędziach, posiadają różne profile
  • sznury uszczelniające – mają okrągły przekrój

Uszczelki do nietypowych zastosowań – także na zamówienie

Może zdarzyć się, że dostępne w sprzedaży uszczelki nie są w stanie zapewnić maksymalnego uszczelnienia w danym miejscu. Wówczas można zastosować uszczelki wykonane na wymiar.

Aktualnie uszczelki te realizuje wiele firm w Polsce. Mogą one przygotować różne typy uszczelnień zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami klienta. Wystarczy tylko dostarczyć odpowiednią dokumentację projektową oraz dobrać właściwy typ materiału uszczelniającego. Oringi producent przygotuje wszystko zgodnie z waszymi oczekiwaniami.

Uszczelniacze – skuteczne materiały uszczelniające

Dodatkowym uzupełnieniem uszczelek są różnego rodzaju uszczelniacze, czyli specjalne preparaty uszczelniające.

Nowoczesne uszczelniacze zawierają w swoim składzie związki, z których produkowane są uszczelki, dlatego też posiadają one podobne do nich właściwości. Ich zaletą jest możliwość dowolnego nałożenia ich na daną płaszczyznę, dlatego też można dopasować je do każdego miejsca zastosowania.

Uszczelniacze często używane są między innymi w branży budowlanej i wykończeniowej, w motoryzacji, w tym między innymi do uszczelniania silnika.