Leczenie w szpitalu wcale nie musi oznaczać długiego pobytu na oddziale. Teraz dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. szpital jednego dnia, które prowadzą zabiegu tak, aby pacjent mógł powrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Wiele jednostek chorobowych wcale nie wymaga długotrwałego leczenia powiązanego z leżeniem w szpitalu. Z tej potrzeby powstały szpitale jednego dnia, czyli placówki, które zajmują się realizowaniem zabiegów w ciągu jednego dnia – bez konieczności przyjmowania pacjenta na oddział.

Oferta medyczna szpitali tego typu jest bardzo szeroka i obejmuje różnego rodzaju zabiegi. Najczęściej są to drobne procedury, które nie wymagają od pacjenta szczególnego przygotowania oraz rekonwalescencji.

Przykładowe zabiegi realizowane w szpitalach jednego dnia:

  • zabiegi okulistyczne, na przykład usuwanie zaćmy, laserowa korekcja wad wzroku
  • zabiegi laryngologiczne, na przykład usuwanie polipów, migdałków
  • zabiegi ortopedyczne, na przykład leczenie zespołu cieśni nadgarstka, operacje stawów
  • zabiegi dermatologiczne, na przykład wycięcie zmian
  • zabiegi ginekologiczne, na przykład usuwanie nadżerek, guzków w piersiach
  • inne zabiegi, na przykład operowanie przepukliny, żylaków, chirurgia szczękowa

Wobec tego szpitale jednego dnia są w tanie zaoferować swoim pacjentom szeroką gamę zabiegów, które nie wymagają długotrwałej hospitalizacji.

Gdzie można skorzystać z zabiegów jednego dnia?

Aktualnie zabiegi przeprowadzane jednego dnia dostępne są zarówno w placówkach posiadających kontrakt z NFZ, jak również w tych, które zajmują się świadczeniem usług prywatnie.

W przypadku leczenia na NFZ pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów, jeśli posiada wykupione ubezpieczenie zdrowotne, na przykład opłacane w związku z pracą na umowie o pracę.

Do skorzystania ze swojej oferty zapraszają także placówki prywatne, gdzie czas oczekiwania na wykonanie zabiegu jest znacznie krótszy niż w placówkach państwowych. Dodatkowo, wiele prywatnych placówek posiada również bardziej zaawansowany sprzęt i stosuje nowocześniejsze metody leczenia.