Coraz więcej świadomych Polaków decyduje się na ocieplenie swojego domu, a przyczyną tego są głównie wysokie rachunki. Każdego roku ogrzewanie mieszkania staje się coraz większym obciążenie budżetu, więc minimalizowanie strat ciepła staje się koniecznością. W końcu żyjemy w kraju, w którym sezon grzewczy trwa nawet pół roku. Chociaż istnieje wiele sposobów, aby zredukować koszty konsumowanej energii, ocieplenie domu jest najskuteczniejszym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć o termoizolacji?

Termoizolacja – czy naprawdę jest tak istotna?

Celem ocieplenia budynku jest stworzenie wokół niego bariery, która będzie uniemożliwiała utratę ciepła w zimne dni oraz zmniejszała docierające do niego ciepło podczas upałów. Jak wiadomo, większość ciepła tracona jest przez odsłonięte ściany oraz dach, dlatego, aby cieszyć się energooszczędnym i wygodnym domem, warto postarać się o izolacje właśnie tych części budynku. Do czego można przyrównać termoizolacje? Do parasola przeciwsłonecznego latem oraz puchowej kurtki – zimą. Podczas upalnych dni dach każdego dnia wystawiony jest na działanie intensywnych promieni słonecznych – jeżeli nie ma termoizolacji, pochłania ciepło, które następnie zaczyna emitować do wnętrza. Podobnie wygląda sytuacja z betonowymi lub ceramicznymi ścianami – ze względu na ich pojemność cieplną, nagrzane ściany są ciepłe przez całą dobą, co sprawia, że wnętrze domu szybko się nagrzewa. Natomiast zimą, ciepło z nieocieplonego budynku swobodnie wychodzi na zewnątrz – im niższe temperatury są na dworze, tym szybciej wewnątrz mieszkania będzie odczuwalne zimno. Jak widać termoizolacja to bardzo skuteczny sposób, na stworzenie komfortowych warunków zarówno zimą, jak i latem.

Ocieplenie budynku – jak wybrać?

Jeżeli dochodzisz do wniosku, że ocieplenie Twojego budynku będzie dobrym rozwiązaniem, z pewnością nasuwa Ci się wiele pytań – na przykład, od czego zacząć ten proces, jak przygotować powierzchnie ścian do ocieplania, jaką grubość ocieplenia wybrać lub też jaki materiał zastosować?

Najprostszą sprawą jest ocieplenie domu, który w ogóle nie ma izolacji. Często jednak konieczna jest termomodernizacja, czyli docieplenie budynku, który został pokryty zbyt cienką warstwą izolacyjną. Proces ten wymaga profesjonalnej oceny poszczególnych części, sprawdzenia ich przyczepności oraz grubości – w tym celu należy wykonać odkrywki o wielkości 1m2 w kilku miejscach. Rzetelną analizą stanu elewacji budynku powinien zająć się doświadczony rzeczoznawca – w niektórych wypadach może zasugerować usunięcie starego ocieplenia i wykonanie nowego.