Często wstajesz w nocy i idziesz do lodówki, żeby coś zjeść? W takim przypadku może dotyczyć cię nocne jedzenie napadowe zaliczane do zaburzeń odżywiania się oraz zaburzeń snu. czym dokładnie jest zespół nocnego jedzenia?
Zespół nocnego jedzenia – co to jest?
Zespół nocnego jedzenia, określany także jako syndrom nocnego jedzenia, zespół odżywiania nocnego czy nocne jedzenie napadowe, jest zaburzeniem odżywiania, które powiązane jest również z zaburzeniami snu. W języku angielskim stosuje się określenie NES od night eating syndrome.
Zaburzenie to polega na wstawianiu w nocy i na jedzeniu pokarmów w umiarkowanej lub większej ilości. W rezultacie rano pacjent często nie je śniadania. Często zespół ten powiązany jest z nadwagą oraz z otyłością, a także pojawiać może się przy bezsenności.
Zespołowi nocnego jedzenia mogą towarzyszyć negatywne emocje, na przykład smutek, samotność, gniew, niepokój, zdenerwowanie się. Dodatkowo, może pojawiać się poczucie winy na skutek jedzenia zbyt dużej ilości pokarmów.
W jaki sposób można poradzić sobie z zespołem nocnego jedzenia?
Medycyna nie zna dokładnych przyczyn występowania zespołu nocnego jedzenia. Szacuje się, że dolegliwość ta posiada podłoże genetyczne, hormonalne, a także powiązana jest z psychiką chorego.
W leczeniu NES stosuje się przede wszystkim farmakoterapię, w tym leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI. Dobre rezultaty przynoszą również leki przeciwpadaczkowe. Warto przy tym wskazać, że nie wykazano skuteczności stosowania leków nasennych w leczeniu zespołu nocnego jedzenia. Wykazano także, że dobre rezultaty daje fototerapia, czyli leczenie światłem.
Nocne leczenie napadowe – ważna pomoc dietetyka
Dodatkowo, pacjent, u którego zdiagnozowano nocne jedzenie napadowe, powinien pomyśleć o skorzystaniu z pomocy dietetyka, który posiada specjalność w dziedzinie psychodietetyki.
Jest on ono wskazane zarówno ze względu na możliwość zmniejszenia napadów objadania się, jak również może pomóc ono w zrzuceniu nadmiaru kilogramów, które są częstym problemem osób z NES.