W celu sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta oraz postawienia odpowiedniej diagnozy lekarz rodzinny, czyli inaczej lekarz POZ – podstawowej opieki zdrowotnej, może skierować pacjenta na różne badania bez dodatkowych opłat.
Jeśli w wyniku badania pacjenta w gabinecie lekarza rodzinnego pojawia się konieczność dalszego sprawdzenia jego stanu zdrowia, lekarz może zlecić wykonanie odpowiednich badań. Za badania te płaci wówczas Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego też pacjent nie ponosi wtedy żadnych dodatkowych kosztów.
Na jakie badania lekarz rodzinny może wystawić skierowanie? Zapraszamy do zapoznania się z listą!
Badania laboratoryjne
Przede wszystkim lekarz POZ może wystawić pacjentowi skierowanie na wykonanie badań laboratoryjnych, w tym przede wszystkim badań z krwi. W tej kategorii znajduje się szeroki katalog badań, w tym między innymi biochemicznych, immunochemicznych, hematologicznych, hormonalnych, w tym na hormony tarczycy, a także badań układu krzepnięcia. Wszystkie badania krwi Łódź możemy wykonać w specjalnym punkcie pobrań, który następnie, przesyła próbki do badań do laboratorium.
Także lekarz może wystawić skierowanie na badanie moczu oraz na badanie kału. Również dostępne są badania mikrobiologiczne, w tym posiew moczu, posiew wymazu z gardła oraz ogólny possie kału.
Badania radiologiczne
Gdy pojawia się taka potrzeba, lekarz rodzinny może wystawić pacjentowi skierowanie na badania radiologiczne, czyli inaczej badania RTG. Do tych badan zaliczają się między innymi:
- zdjęcie RTG klatki piersiowej – płuc
- zdjęcie RTG kostne – kręgosłup, kończyny, miednica
- zdjęcie RTG czaszki i zatok
- zdjęcie RTG jamy brzusznej
Badania ultrasonograficzne – USG
Medycyna bardzo często wykorzystuje także badania USG, czyli badania ultrasonograficzne, które w szybki sposób pozwalają na wykrycie różnych dolegliwości. Lekarz rodzinny może skierować pacjenta na następujące badania USG:
- USG brzucha
- USG moczowodów i pęcherza
- USG nerek
- USG obwodowych węzłów chłonnych
- USG ślinianek
- USG tarczyc i przytarczyc
Inne badania
Ponadto lekarz rodzinny może wystawić pacjentowi skierowanie na innego rodzaju badania, w tym między innymi na spirometrię, kolonoskopię oraz gastroskopię.