Inflacja – chyba najgorętszy wśród ekonomistów temat ostatnich kwartałów – coraz mocniej zaczyna dotykać każdego z nas. Coraz bardziej jej skutków obawiają się osoby posiadające oszczędności, ale we znaki daje się nam wszystkim podczas codziennych zakupów. Jak skutecznie można obronić przed nią odłożony kapitał?

Musisz działać!

Aktualne odczyty inflacji CPI nie brzmią zbyt optymistycznie – wyniki coraz bliższe barierze 10% oznaczają, że pracownicy, który nie dostali przynajmniej podobnej podwyżki, pracują nawet jeden miesiąc w roku za darmo. W dodatku, by ochronić oszczędności należałoby znaleźć lokatę lub produkt inwestycyjny płacący grubo powyżej 10%, z uwagi na naliczany tzw. podatek Belki. Dlatego, jeśli posiadasz jakiekolwiek oszczędności, to nie możesz bezczynnie przyglądać się jak spada ich siła nabywcza – musisz je w czymś ulokować. Aktualnie nawet tak lubiane przez Polaków nieruchomości w zdecydowanej większości przypadków nie są w stanie wygenerować stopy zwrotu przekraczającej inflację.

Jeśli wiec Twoja firma nie wymaga doinwestowania, które mogłoby pozwolić jej rozwinąć skrzydła, to warte rozważenia może okazać się powierzenie środków innym podmiotom, które umożliwią im dalszą ekspansję na rynku. Najłatwiej i najbezpieczniej osiągnąć to poprzez zakup jej walorów na giełdzie, która jako regulowany pośrednik zapewnia przejrzystość wszystkich zawieranych transakcji. Co jednak zrobić, jeśli nie masz ani wiedzy, ani doświadczenia niezbędnych do podjęcia świadomej decyzji i wyboru odpowiednich walorów?

EFT – droga na skróty?

Wśród oszczędzających na całym świecie, w tym również w Polsce, coraz większą popularnością cieszą się fundusze pasywnie zarządzane, nazywane również ETF. Ich zaletą jest inwestowanie indeksowe, które w przypadku np. amerykańskich rynków zapewnia wysokie średniorocznie wzrosty przy bardzo niskich opłatach manipulacyjnych i prowizjach. Innymi słowy – inwestowanie przez ETF pozwala na „kupno” całego indeksu bądź sektora, który reprezentuje, czyli na nabycie ekspozycji procentowo odpowiadającej strukturze indeksu. Z uwagi na automatyzację doboru spółek i „bezobsługowość” inwestycji to bardzo sensowne rozwiązanie dla zabieganych.