Twoim problemem są zaczerwienienia w okolicach paznokci? Skóra w tym miejscu jest obrzęknięta, bolesna albo wydobywa się z niej ropna wydzielina? To może być drożdżyca płytek i wałów paznokci. Stosunkowo często występująca choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym oraz potrafi znacząco obniżyć komfort życia i utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków. Na szczęście istnieje sporo skutecznym sposobów, aby przynieść sobie ulgę. Poznaj niektóre domowe metody.

Drożdżyca paznokci – leczenie

Drożdzyca paznokci to rodzaj grzybicy, która wywołana jest grzybami z rodziny Candida. Cierpią na nie zwłaszcza osoby, których praca wiąże się z trzymaniem dłoni w mokrym środowisku – na przykład w rękawicach podczas sprzątania. Leczenie tego schorzenia jest trudne i czasochłonne. Dzieje się tak, ponieważ grzyby są stosunkowo odporne na leki. Co więcej, płytka paznokcia jest twarda i wytrzymała, przez co nie przepuszcza leków i innych  substancji, których zadaniem jest zniszczenie chorobotwórczych patogenów. Jeżeli jednak choroba nie jest zaawansowana, w walce z grzybicą można wypróbować domowe sposoby. Wśród nich znajduje się między innymi soda oczyszczona – to substancja o działaniu przeciwgrzybicznym i odkażającym. Należy zmieszać ją z sokiem z cytryny, aby przygotować pastę do wcierania w paznokcie. Następnie wystarczy nasączyć nią wacik i przyłożyć do chorobowo zmienionego miejsca. Dobre efekty w walce z grzybicą przynoszą też zioła – między innymi pokrzywa, skrzyp polny, rozmaryn, szyszki chmielu, komosa piżmowa czy czarci pazur. Można zarówno stosować je do przemywania zainfekowanych miejsc, jak i dodawać do kąpieli. Dodatkowo warto regularnie spożywać je jako napary, co również może przyśpieszyć leczenie.

Jak poradzić sobie z grzybicą paznokci?

Bardzo silnie przeciwgrzybiczym preparatem jest olejek herbaciany. Dodatkowo ma działanie odkażające i dezynfekujące. Wystarczy wcierać go w płytkę paznokcia kilka razy dziennie, aby zauważyć efekty. Podobne właściwości mają inne olejki, na przykład tymiankowy i lawendowy. Jeszcze innym domowym sposobem na leczenie grzybicy jest czosnek. To naturalny antybiotyk, które podnosi odporność oraz skutecznie likwiduje bakterie i grzyby. Można nie tylko wprowadzić go do swojej diety podczas leczenia, ale też nacierać nim płytkę paznokcia. Kolejną propozycją jest ocet jabłkowy. Warto przygotować z jego pomocą płukankę w proporcjach 1:1 z ciepłą wodą oraz moczyć w niej palce raz dziennie przynajmniej przez 15 minut.