By móc korzystać z uroków zimy i pięknych górskich krajobrazów, musimy zadbać o nasz komfort cieplny. Jest on synonimem dla naszego dobrego samopoczucia, a zatem i udanej wycieczki. Po analizie fizjologii ludzkiego ciała i badaniu dostępnych na rynku włókien i tkanin, opracowany został pewien system ubioru, który skutecznie chroni przed zimnem. Na czym on polega?
By utrzymać ciepło, należy wspomóc naszą termoregulację. W tym celu powstała bielizna termo aktywna. Jest ona wykonana z materiału, który zatrzymuje 12 razy mniej wilgoci niż bawełna. Pot, z którym tracimy najwięcej ciepła, zostaje wchłonięty i przetransportowany do warstwy zewnętrznej materiału. Zapewnia to komfortową, suchą „strefę” okalającą ciało. Bielizna termo aktywna wykonywana jest z włókien syntetycznych, wełnianych lub mieszanych. Często dodawane są przy produkcji jony srebra, które mają nadać jej charakter antybakteryjny. Czasami powoduje to alergie. Ze względu na skład materiału zaleca się pranie w proszkach bez zmiękczaczy. Bielizna występuje w trzech grubościach – można dobrać tę właściwość według własnych potrzeb. Obecnie na rynku dostępne są produkty bezszwowe, które znacznie podnoszą komfort noszenia i minimalizują obtarcia. Ten element ubioru nosi nazwę „softshell”. Oznacza to, że jest to warstwa znajdująca się najbliżej skóry, której zadaniem jest sprawne odprowadzenie wilgoci.
Następną warstwą ubioru jest warstwa średnia. Stanowi ona izolację termiczną. Jej złe dobranie niszczy efekt działania bielizny termo aktywnej. Ubrania, które nakładamy na „softshell” powinny być z włókien naturalnych, a ich grubość może być dobierana indywidualnie. W przeciwieństwie do bielizny – nie muszą ściśle przylegać do ciała.
Ostatnia warstwa – „hardshell” – to warstwa zewnętrzna. Zazwyczaj jest to kurtka, która chroni przed wiatrem i deszczem.
Wspólne działanie wyżej wymienionych elementów zapewnia skuteczną ochronę przed zimnem. Żadna z warstw nie jest wystarczająca samodzielnie, dlatego mówiąc o bieliźnie termo aktywnej, należy też wspomnieć o termoizolacji i warstwie zewnętrznej.